View Article"> View Article"> VSAN – czyli wirtualizacja pamięci masowej - ADT Group
PL | EN
Zamknij

VSAN – czyli wirtualizacja pamięci masowej

vSan VMware

Dotychczas Data Center budowane było na podstawie tradycyjnego podejścia modelu wyspowego  — sprzęt serwerowy, macierz dyskowa i infrastruktura sieciowa. Wirtualizacja serwerów jest już codziennością, jednak składają się na nią osobne elementy środowiska, które często pochodzą od różnych dostawców. Dodatkowo, niezbędna jest dokładna wiedza różnych zespołów odpowiedzialnych za poszczególne silosy, a administratorzy są zobligowani do zarządzania każdym elementem osobno poprzez różne konsole. 

vSan VMware to kolejny krok w kierunku wirtualizacji, który pozwala rozbudować klaster vSphere o funkcje pamięci masowej. Te same serwery do tej pory tworzące klaster vSphere, wyposażone w dyski lokalne i połączone w ramach sieci LAN, które dają możliwość stworzenia puli współdzielonego storage’u bez potrzeby wykorzystania zewnętrznych macierzy dyskowych.

Minimalne wymagania dla klastra vSAN to dwa serwery fizyczne, każdy z jednym dyskiem SSD jako cache i jednym dyskiem HDD lub SSD jako capacity. Klaster vSAN możemy zbudować w wariancie hybrydowym przy połączniu dysków HDD i SSD oraz w wariancie all-flash w oparciu o dyski SSD lub z wykorzystaniem technologii NVMe.

Zaczynając od dwóch serwerów w klastrze mamy możliwość rozbudowy do aż do 64 nodów, co podnosi wydajność i pojemność klastra. Rozbudowa pojemnościowa odbywa się poprzez dołożenie dysków lokalnych do serwera.

VMware vSAN może być dostarczony w formie appliance – VxRail, uruchomiony na kompatybilnych serwerach klasy x86 (możliwość wyboru do 15 producentów), które zostały określone w zestawieniu vSAN Ready Nodes lub zbudowanie własnej konfiguracji na podstawie certyfikowanych komponentów zgodnie z VMware Compatibility Guide.

W zależności od posiadanych aplikacji i stawianych wymagań wydajnościowych mamy do wyboru dwa warianty – model all-flash i model hybrydowy. Zapewniające odpowiednio około 100k IOPS per host i 40k IOPS per host.

Dyski umieszczone w serwerach fizycznych w środowisku vSAN organizowane są w grupy, żeby zapewnić wydajność i niezawodność klastra. Każda grupa w ramach pojedynczego hosta zbudowana jest z co najmniej jednego dysku SSD wykorzystywanego jako cache i od 1 do 7 dysków SSD lub HDD jako przestrzeń capacity.

Największą zaletą takiego rozwiązania jest prostota zarządzania. Odbywa się poprzez polityki – Storage Policy Based Management. Jest to zestaw polityk bazujący na potrzebach aplikacji w zakresie pojemności, wydajności i dostępności. Polityki mogą być przydzielane w dowolnym momencie z granularnością do pojedynczej maszyny wirtualnej. Same zasoby vSAN nie są konfigurowane statycznie jak w przypadku macierzy dyskowej, co dodatkowo pozwala na dynamiczne zmiany przypisanych zasobów pojemnościowych.

vSAN – obszary wykorzystania

vSAN to rozwiązanie, które sprawdzi wszędzie tam, gdzie złożoność, niestabilność i wysoka cena rozwiązania to największe wyzwania przy budowie środowiska. Wszystkie te czynniki odnoszą się do środowiska zbudowanego z wielu rozwiązań od różnych producentów, przez co często jest ciężko wskazać bezpośrednie miejsce problemu. Samo utrzymanie systemu generuje też duże koszty utrzymania pracowników, jak i sprzętu.

Podsumowanie

Rozwiązanie vSAN to kolejny krok, w kierunku uwolnienia zasobów administracyjnych od zarządzania różnymi macierzami dyskowymi i skupienia ich uwagi na bardziej strategicznych i dochodowych projektach. Deduplikacja, kompresja, możliwość tworzenia grup RAID 1/5/6, monitoring na trasie od maszyny wirtualne aż do dysku, szyfrowanie danych czy możliwość rozciągnięcia klastra geograficznego w dwóch niezależnych lokalizacjach przedsiębiorstwa (active-active stretched cluster) czynią rozwiązanie vSAN doskonałą alternatywą dla tradycyjnego podejścia wykorzystującego macierze dyskowe.  

Autor: admin